Blog Cepelia Opolska

Kontakt

Sklep - Pracownia

ul.Romana Horoszkiewicza 6
45-311 Opole
tel. (77) 553 10 11
mobile 666 994 964
mobile 606 666 125
e-mail: biuro@cepeliaopolska.pl
www: cepeliaopolska.pl

Galeria

Cepelia Opolska

Akademia Wolnego Czasu Online

 

Zgodnie za zapowiedzią ruszamy z Internetową Akademią Wolnego Czasu, będzie to miejsce dla wszystkich, dla dużych i małych, dla mamy i babci, ale też dla taty i dziadka, dla pani, pana będzie to miejsce, w którym krok po kroku postaram się przybliżyć radość z tworzenia swoich małych i dużych dzieł..

Na początku stacjonarnych warsztatów zawsze mówię do uczestników: nie mów, że nie potrafisz, nim nie spróbujesz. Efekt na koniec jest taki, że jednak każdy z nas potrafi, kiedy wie jak to wykonać. Dlatego też serdecznie was zapraszam do wspólnego tworzenia.

 

 

Zastanawiając się nad pierwszym tutorialem (warsztatem ,kursem ) wiedziałam jedno, na pewno będzie on oparty o motyw z naszej porcelany. Ponieważ nieraz słyszę szkoda, że nie potrafię malować, bo bym sobie coś ozdobiła w ten motyw.


Pomysłów było wiele, każdy z nich na swój sposób ciekawy i na pewno po kolei je przedstawię ,lecz na początek chciałam pokazać jak można w prosty sposób motywem z Porcelany Opolskiej ozdobić pudełko na chusteczki, skłoniła mnie do tego pogoda za oknem. Jesień, niestety na dobre się zadomowiła, a co za tym idzie chusteczki stają się nam coraz częściej potrzebne ;)

Poniżej krok po kroku pokażę, jak można w prosty sposób ozdobić drewniane pudełko na chusteczki, w motyw z Opolskiej Porcelany, w nietypowy jak na ten motyw sposób. Do tej pory motyw ten był malowany stalówką bądź pędzlem. Sposób w jaki my ozdobimy swoje pudełko, to metoda transferu wzoru za pomocą kleju. Oczywiście sposób wykonania nie odnosi się tylko do tego motywu :) Możemy tu wykorzystać inne motywy lub napisy pamiętając o tym, że napisy muszą być wydrukowane w odbiciu lustrzanym. No to zaczynamy ;)

Potrzebne materiały :

  • Drewniane pudełko na chusteczki (do kupienia w sklepach plastycznych ,bądź allegro)
  • Biała farba akrylowa
  • Wydruk wzoru z drukarki laserowej (dla tych którzy nie maja dostępu do drukarki laserowej może być ksero) plik z wzorem do pobrania u dołu strony.
  • Klej "magik" lub "wikol"
  • Pędzel
  • Nożyczki
  • Miseczka bądź pojemnik z wodą
  • Szmatka lub gąbka
  • Lakier bezbarwny

 

Zaczynamy

 zdjęcie nr  1

Za pomocą kawałka gąbki lub pędzla nanosimy biała farbę akrylową warstw tyle aby efekt był zadowalający im mniej warstw tym bardziej widać drewno.
( ja najczęściej nakładam 2 warstwy )

         zdjęcie nr 2    zdjęcie nr 3

Z wydruku wycinam wcześniej przygotowany motyw.

 

         zdjecie nr 4    zdjęcie nr 5

Miejsca, w których będzie umieszczony wydruk smarujemy za pomocą pędzla równomiernie klejem ja używam magika bo szybciej schnie, ale może być również wikol.

 

         zdjecie nr 6    zdjecie nr 7

Przykładamy wycięty wydruk wzorem do kleju i mocno dociskamy palcami uważając aby się nam nie zrobiły żadne zakładki i zagięcia trzeba to robić w miarę szybo ponieważ wraz z upływem czasu wydruk nasiąka klejem a wtedy może ulec przedarciu.
Tak przygotowane pudełko odkładamy na ok 15 min -20min w przypadku kleju magik lub ok 30 - 40 min. jeżeli użyliśmy wikolu.

 

         zdjęcie nr 8    zdjęcie nr 9

Po upływie ok 15- 30 min bierzemy miseczkę z wodą i moczymy gąbką nasz przyklejony motyw ,po nasiąknięciu papieru delikatnie palcami rolujemy wydruk ( ja usuwam papier od środka do zewnątrz). Po usunięciu pierwej warstwy warto odczekać ok 30 min. Po czym znowu namoczyć.

           

      zdjęcie nr 10    zdjęcie nr 11

Po kolejnym namoczeniu usuwamy kolejne warstwy aż do momentu ich całkowitego usunięcia.
Kiedy wszystkie warstwy papieru zostaną usunięte i na pudełku pozostanie już tylko wzór usuwamy resztki zrolowanego papieru i oczyszczamy pudełko po czym lakierujemy

 

        zdjecie nr 12    zdjęcie nr 13

Po odczekaniu, aż lakier wyschnie nie pozostaje nam nic innego jak umieścić w nim chusteczki i cieszyć się naszym własnoręcznie ozdobionym pudełkiem.

Uwagi - wskazówki:

Metodę transferu za pomocą kleju możemy wykorzystać też na surowym nie pomalowanym drewnie.

Tym sposobem możemy też wykonać obrazki z własnymi zdjęciami wydrukowanymi wcześniej na drukarce laserowej lub ksero.

Ważne - wydruki z drukarki atramentowej się nie najadą !!

Plik do pobrania

Plik z motywem z porcelany opolskiej jest do pobrania z naszego serwera. Zastrzegamy, że załączony motyw może być używany tylko i wyłącznie do celów prywatnych. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie, udostępnianie, zmianę czy odsprzedaż w/w pliku. 

POBIERZ PLIK

Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą bombkom i ozdobom choinkowym. Znajdą tam Państwo kolekcje bombek których jesteśmy producentem.

BombkiProducent.pl

Bombki prezentujemy również w naszym sklepie w Opolu
przy ul. Koraszewskiego 25. ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY DO SKLEPU W OPOLU